Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je dnes téma číslo jedna. Miliony klientů totiž každoročně řeší změnu své fixace a s tím související možnost hypotéku bez sankcí splatit. Protože pouze v období fixace máte možnost zaplatit část, nebo dokonce celou vaši hypotéku bez jakýchkoliv poplatků a sankcí. Banky tuto situaci využívají k možnosti zvýšit úrokovou sazbu, tedy pouze za předpokladu, že se klient nebrání. Pokud ale chcete ušetřit, buďte připraveni. Pokud vidíte, že se vám blíží termín změny fixace, zajistěte si u konkurenčních poskytovatelů hypoték jejich nabídky na refinancování.

Moderní přístup k hypotéce

Refinancování hypotéky je totiž nejsnadnější forma změny banky v tom ohledu, že navíc ušetříte. Jde totiž o to, že konkurenční banka vám obvykle nabídne nepatrně lepší úrok, než banka původní. To pro vás znamená jediné. Buď vám vaše původní banka nabídku také vylepší alespoň na konkurenční hodnotu, nebo zkrátka přejděte za lepšími podmínkami. Banky si to mezi sebou vyřeší, vám jen stačí podepsat smlouvu s novou bankou a máte po starostech. Navíc tím ušetříte nemalé prostředky, protože každá desetina procenta u úrokové sazby hypotéky může v dlouhodobém horizontu udělat na splácení hypotéky rozdíl až několik desítek tisíc korun.

Refinancovat není hřích

Dříve bylo prakticky nemyslitelné, aby člověk odcházel od své banky v průběhu splácení hypotéky. Dnes je spíše třeba opačný. Každý hledá nejlepší možné podmínky, a pokud je nabízí konkurence a ne moje stávající banka, tak není vůbec co řešit. Přestup mezi bankami je navíc relativně jednoduchý a banky se snaží, aby klient nemusel prakticky nic řešit. Všechny dokumenty má totiž vaše původní banka a ta bude komunikovat s vaší novou výhodnější bankou. Rozhodně se toho nebojte. Jsou to vaše peníze, takže byste měli hledat tu nejvýhodnější variantu, která vám ulehčí v rodinném rozpočtu.